mining - rust bitcoin 728x578 - Mining (استخراج) چیست؟

Mining در لغت به معنای استخراج می باشد که در دنیای رمزارزها (ارزهای دیجیتال یا ارزهای مجازی) به فرآیند تولید ارزهای دیجیتال و تأیید تراکنش ارزهای رمز نگار از طریق حل مسائل کامپیوتری اطلاق می گردد. ارزهای رمزنگاری شده ماهیتی غیر متمرکز دارند یعنی تحت نظارت هیچ دولت یا بانک یا نهاد مالی خاصی فعالیت نمی کنند، به همین سبب برای کار کردن و ادامه فعالیت شبکه آنها نیاز است تا افرادی در سراسر دنیا برای پیشبرد این شبکه  فعالیت داشته سرویس‌ها و خدماتی را در اختیار آن قرار دهند. برای افرادی که در این امر مشارکت می‌کنند پاداش‌هایی در نظر گرفته شده‌است که در قالب ارزهای دیجیتالی به آنها تعلق خواهد گرفت.  این پاداش‌ها منجر به تولید ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و اتریوم و … می گردد. دلیل بکار گیری کلمه mining (استخراج) این است که استخراج در معادن کار سختی است و به تخصص نیاز دارد و فردی که این کار را انجام می‌دهد به پاس زحمتی که می‌کشد طلا یا سنگ های گرانبها پیدا کند (یا اصطلاحاً آن را استخراج می کند)، در دنیای ارزهای رمزنگاری شده نیز افرادی که سرویس یا خدمتی به شبکه ارائه می‌کنند، به پاس خدمتی که انجام می‌دهند پاداش دریافت می‌کنند که این پاداش در قالب ارزهای دیجیتال است و در واقع ارزهای دیجیتالی از این طریق تولید می‌گردند. به دلیل شباهت فرآیندی این فعالیت با معنای کلمه استخراج، این نام برای این صنعت انتخاب گردیده است. با ظهور ارزهای مجازی متنوع و پیشرفت صنعت ماینینگ mining راهکارهای نوین جهت استخراج این ارزها با استفاده از سخت افزار پر قدرت و روش های نوین به سرعت در حال در حال گسترش می باشد. فرایند استخراج mining برای انواع مختلف ارز مجازی با توجه به الگوریتم  استفاده شده در آن نیازمند سخت افزار متفاوت و سازگار با آن الگوریتم است به عنوان مثال برای استخراج بیت کوین mining، بیت کوین کش ، دیجی بایت ،دوکوین یا ترون از سیستم های استخراج بر اساس الگوریتم SHA-256 استفاده می گردد.

Mining (استخراج) چیست؟ mining - svg xml  3Csvg 20xmlns 3D http 3A 2F 2Fwww - Mining (استخراج) چیست؟

Mining (استخراج) چیست؟

Miner (ماینر یا استخراج گر) کیست؟

افرادی که دستگاه های لازم جهت استخراج را دارا هستند و به صورت شبکه فعالیت می کنند، اصطلاحا ماینر یا استخراج گر نامیده می شوند. در حالت عامیانه واژه ماینر به دستگاه های استخراج یا ماینینگ mining نیز اطلاق می گردد.

انواع استخراج به چه صورتی می باشد؟

در حالت کلی می توان استخراج mining را به دو روش زیر انجام داد:

استخراج سخت افزاری:

این روش استخراج نیازمند دستگاه‌ها و الگوریتم مخصوص به خود است. برای مثال استخراج بیت کوین با سخت‌افزارهایی مانند اسیک (ASIC miner) انجام می‌شود که انحصارا برای استخراج بیت کوین طراحی و تولید شده‌اند. کارت های گرافیک کامپیوتری هم می‌توانند با قدرت کمتری و برای رمز ارزهای دیگری کاربرد داشته باشند.

استخراج طبق الگوریتم‌های خاصی انجام می‌شود. در حال حاضر الگوریتم گواه اثبات کار (Proof of Work) برای رمز ارزهای بیت کوین و اتریوم و… استفاده می‌شود. دستگاه‌های استخراج با استفاده از این الگوریتم با رمزگشایی کردن تراکنش‌های ارسالی به شبکه و حل کردن آنها این توانایی را خواهند داشت که تراکنش‌ها را تأیید کنند و مبلغ از قبل تعیین شده‌ای را پاداش بگیرند.

استخراج نرم‌افزاری: Mining

در این روش نیاز به دستگاه‌های بخصوصی نیست و با کامپیوتر های شخصی و ظرفیت پردازش و گرافیک آنها می‌توان استخراج کرد. الگوریتم رایج این نوع استخراج، گواه اثبات سهام  (Proof of Stake) است. در این روش سخت‌افزار و قدرت آن ملاک قدرت استخراج گر در شبکه نیست، بلکه میزان دارایی یا سهام او است که توانایی و قدرت را در شبکه افزایش می‌دهد. در حال حاضر این روش کمتر از استخراج سخت‌افزاری مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ماینینگمفاهیم پایه

ASIC minerProof of StakeProof of WorkSHA-256اتریومارز مجازیاستخراجاسیک ماینربیت کوینبیت کوین کشتروندوکویندیجی کوینرمز ارزسیستم استخراجماینرماینینگ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *