درباره بیت کوین بیشتر بدانید ، به مناسبت تولد 10 سالگی !

بیت کوین - 1111 - درباره بیت کوین بیشتر بدانید ، به مناسبت تولد 10 سالگی !

امروز ، نهم آبان مصادف با 31 اکتبر 2018 ،  تولد ده سالگی بیت کوین یا به اختصار انگلیسی آن BTC است . در واقع این تاریخ ، مربوط به انتشار مقاله بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو مرموز است . در طی این ده سال ، این رمز ارز تغییرات قیمتی متفاوتی را تجربه کرده است . از چند سنت تا 20000 دلار . اما در حال حاضر در تولد ده سالگی خود ، این رمز ارز مهم و معروف ، در بازه قیمتی 6000 تا 6800 دلار ، دارای تثبیت قیمتی است . البته در این بازه تغییرات بسیاری را تجربه میکند.( در این مقاله گاهی از کلمه BTC استفاده میکنیم)

همچنین در طی این 10 سال به ارزش پانصد میلیون دلار مورد هک واقع شده است . اما هیچ کدام از این وقایع ، از ارزش و اهمیت اش نکاسته است.

هالووین 2018 به عنوان تولد ده سالگی بیت کوین به حساب می آید . اولین رمز ارز مجازی در جهان . نوعی از دارایی که توانست معادلات اقتصادی جهان را تغییر دهد و این درک که چه چیزی واقعا میتواند به عنوان دارایی مالی در نظر گرفته شود را به طور کلی محول کرد .

یک دهه قبل ، بنیانگذار مرموزاش (ساتوشی ناکاموتو) با انتشار مقاله ای 9 صفحه ای به نام  “بیت کوین : سیستم انتقال نقدی الکترونیکی همتا به همتا” آغازگر تاریخچه رمز ارزها بود .

این مقاله به عنوان متن مرجع برای اولین رمزارز که اولین تراکنش خود را در سال 2009 انجام داد استفاده شد .

اینکه بخواهیم در مورد افزایش ارزش بیت کوین از زمان انجام اولین تراکنش خود در سال 2009 سخن به میان آوریم ، بحثی بیهوده است به این دلیل که تغییرات در ارزش BTC از آن زمان غیر قابل تصور بوده است .

قیمت  در اولین تراکنش کمتر از یک سنت ارزش داشت . حال آنکه در سال 2017 تا بیست هزار دلار هم افزایش نرخ داشت .

سال های 2008 تا 2010 : سال های ابتداییBitCoin

اولین تراکنش ها به صورت خصوصی اتفاق افتاد . بنابر این کسی واقعا نمیداند این تراکنش ها چگونه انجام شد یا مقدار آنها چقدر بوده است . ولی باورها بر این عقیده است که اولین تراکنش مابین ناکاموتو و توسعه دهنده “هال فینی” بوده اند . ضمنا بسیاری بر این عقیده اند که هال فینی که در سال 2014 از دنیا رفت ، همان ساتوشی ناکاموتو بوده است .

پذیرش این ارز که در ابتدا به آرامی اتفاق افتاد تا 22 می 2010 که به عنوان “روز پیتزای بیت کوین” شناخته میشود . در 22 می 2010 ، خرید 2 عدد پیتزای پاپاجونز به وسیله ی این پول توسط لازلوهاینز ، از یکی دیگر از طرفداران BitCoin ، به عنوان اولین تراکنش در دنیای واقعی به حساب می آید . جالب است بدانید هاینز ، ده هزار BTC برای 2 عدد پیتزا پرداخت کرد . 2 عدد پیتزا به ارزش امروزی 65 میلیون دلار .

درباره بیت کوین بیشتر بدانید بیت کوین - svg xml  3Csvg 20xmlns 3D http 3A 2F 2Fwww - درباره بیت کوین بیشتر بدانید ، به مناسبت تولد 10 سالگی !

درباره بیت کوین بیشتر بدانید

سال 2013 : تغییرات مهم BitCoin

تغییرات ابتدایی به آرامی اتفاق افتاد تا سال 2013 که تغییر رویه اصلی این رمز ارز را شاهد بودیم . در این سال چندین تورم مقطعی اتفاق می افتد . در اواخر 2013 ، این رمز ارز در کمتر از یک ماه از نرخی حدود 100 دلار به 1000 دلار تغییر نرخ داد . هر چند پس از این افزایش نرخ ، بازار با روند کاهشی در 2 تا 3 ماه پس از آن ، نرخ بیت کوین را به کمتر از نصف رساند .

به هر حال این تغییر روند قیمتی ، توجه رسانه ها را به بیت کوین جلب نمود . برای مثال جو وینستال در بیزینس اینسایدر نوشت :

دارم ذهنیتم رو راجع به بیت کوین عوض میکنم

او در هفته های قبلی BitCoin را یک جوک بزرگ خوانده بود . پس از 2013 برای 3 سال BitCoin در رنج قیمتی 250 تا 650 دلار معامله شد و نرخ متوسط آن 400 دلار بود .

مهمترین رویداد در طول این زمان ، ورشکستگی MTGOX ، اولین صرافی بیت کوین بود . که هکرها 500 میلیون دلار بیت کوین به همراه 30 میلیون دلار پول نقد را از آن به سرقت برده بودند . اینهک و ربایش هنوز هم بزرگترین دزدی در تاریخ رمزارزها به حساب می آید . این هک تمامی امنیت شبکه BitCoin را زیر سوال برد .

سال 2017 : تشکیل حباب BitCoin :

بعد از سه سال آرامش نسبی در قیمت بیت کوین ، بیت کوین در سال 2017 مجددا خبرساز شد. در این سال شاهد افزایش چشم گیر قیمت این رمز ارز (بیت کوین) از حدود 1000 دلار به 20.000 دلار در عرض چند ماه بودیم .

یکی از دلایل اصلی این تغییر اصلی قیمت ، رویداد “چنگال بیت کوین” بود که BTC را به دو رمز ارز ، بیت کوین و بیت کوین کش تقسیم نمود . بعد از اینکه گروهی از توسعه دهندگان چینی در اعتراض به آنچه رویترز از آن به این شکل یاد میکند :

بهبود تکنولوژی رمزارزها به افزایش ظرفیت پردازش تراکنش ها برای رمزارز منجر میشود

همچنین در سال 2017 ، شاهد تلاش 2 موسسه شناخته شده مالی برای ورود به بازار رمزارزها بودیم . CME , Cboe ، پلتفرم هایی ساختند تا مشتریانشان بتوانند در آینده بیت کوین شریک باشند . تعداد زیادی از بانک ها نیز پروژه هایی را در دست گرفتند که رمز ارزها در آنها به ایفای نقش میپرداختند .

تمام موارد فوق کمک کرد تا قیمت BTC در سال 2017 رکوردشکن باشد . اما حباب BTC درست قبل از کریسمس 2018 ترکید . در اواخر ژانویه 2018 بیت کوین از نرخ 20000 دلار به حدود 10000 دلار سقوط کرد .

این سقوط زمانی کلید خورد که ترس عمومی مردم از برنامه ریزی قانون گذاران برای زمین زدن رمزارزها اوج گرفت . با توجه به اینکه رمزارزها تا قبل از آن کاملاً دور از دسترس قانون گذاران فعالیت می کنند .

بیت کوین روند کاهشی خود را در ابتدای سال 2018 حفظ کرد و در حدود قیمت 6000 تا 7000 دلار به ثبات رسید و تمام مشخصات و خصوصیات حاکم بر بازار BTC در سال 2017 و اوایل 2018 از بین رفت . در تولد 10 سالگی بیت کوین ، نرخ آن 6305 دلار به فروش رسید . در حال حاضر هیچ تضمینی برای آینده ی این رمز ارز وجود ندارد تا جایی که حتی ونس سزار که در سیلیکون ولی به عنوان خواهان شماره صفر بیت کوین به دلیل تبلیغات گسترده ی او برای رمزارزها شناخته می شود به بلومبرگ گفته است : “BTC شاید کار کند ، شاید هم کار نکند . در حال حاضر مانند سال 1992 برای اینترنت است”

بیت کوینتاریخچه بیت کوینمفاهیم پایه

SHA-256ارز مجازیبیت کوینبیت کوین کشدیجی کوینرمز ارز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *