الزامات و ضوابط حوزه رمزارزها در کشور

-                    - الزامات و ضوابط حوزه رمزارزها در کشور

بهمن ماه ۹۷ ، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ، با انتشار نسخه ۰،۰ سندی ، مبین قوانین حوزه رمزارزها توسط معاونت فناوری های نوین، رسما حضور رمزارزها را در اقتصاد ایران به رسمیت شناخت .

این سند شامل بخش هایی نظیر قوانین مربوط به رمزارزهای جهان روا ، الزامات حوزه ارزه اولیه سکه یا توکن ، الزامات حوزه رمزارز ملی ، الزامات حوزه رمزارز منطقه ای ، الزامات عمومی صرافی های ارز مجازی و قوانین حاکم بر کیف پول های رمز ارزی و قوانین حاکم بر حوزه استخراج ، میباشد .

در تمامی عناوین ذکر شده ، پایه های قانونی و نظر بانک مرکزی در آن حوزه ذکر شده است .

دو حوزه مهم در این سند ، مربوط به صرافی ها که بانک مرکزی ، مسئولیت امنیت و ضمانت پرداخت ها را متوجه خود صرافی و خریداران میداند و صرفا به عنوان مرجعی برای صدور مجوز فعالیت صرافی های ارزهای مجازی ، اعلام آمادگی میکند .

در حوزه استخراج ، با اذعان به اینکه ، استخراج ارزهای مجازی به عنوان یک صنعت ، پذیرفته شده است ، بیان میدارد که اظهار نظر در خصوص ماینینگ یا استخراج ، از حوزه مسئولیت ها و اختیارات این سازمان مستثنا بوده و سازمان های ذیربط باید نسبت به تبیین قوانین این حوزه اظهار نظر کنند .

شهریور سال ۹۸ ، سالگرد پذیرش ماینینگ یا استخراج به عنوان یک صنعت ، توسط دولت جمهوری اسلامی ایران خواهد بود و همچنان دست اندرکاران این صنعت امیدوارند تا دولت یا مجلس با تصویب قوانین عادلانه در این حوزه ، کشور را از وجود صنعتی نوین با مشخصات برجسته محروم نکنند و هر چه سریعتر بتوان به یک قطب جهانی در این حوزه تبدیل شد .

پس از چین ، روسیه و گرجستان ، در این حوزه پیش تازند و به دلیل عدم تسلط آمریکا بر این حوزه مالی ، فرصت مناسبی است تا بتوان از تکنولوژی روز که به طور کلی برای کمک در چنین شرایطی به وجود آمده ، سود برد .

سند منتشر شده توسط بانک مرکزی به صورت پی دی اف ، قابل دانلود است .

اخبارارزهای دیجیتالبیت کوینماینینگ

بانک مرکزیبلاک چینقوانین بانک مرکزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *